Dieta oczyszczająca - zasady działaniaSzukasz sposobu na podreperowanie zdrowia i ogólnej kondycji? Nie odpowiada Ci farmakoterapia i chemiczna suplementacja? Być może rozwiązaniem jest dieta oczyszczająca warzywno-owocowa, opracowana przez dr Ewę Dąbrowską, która podczas prowadzonych badań zauważyła fundamentalny wpływ żywienia na proces leczenia chorób cywilizacyjnych.

Dieta oczyszczająca – zasady działania

Podstawowym składnikiem diety oczyszczającej są warzywa i owoce spożywane na surowo, ale także poddane obróbce termicznej, np. gotowane, pieczone lub duszone. Program żywieniowy wymyślony przez dr Dąbrowską, ma na celu wyeliminowanie z diety wszystkich innych przetworzonych produktów. Dieta ta polega także na ograniczeniu ilości energii dostarczanej wraz z posiłkami, by organizm rozpoczął tryb „odżywiania wewnętrznego”. Oznacza to, że zamiast dostarczać energię z zewnątrz, organizm korzysta z zapasów jakie dotychczas zmagazynował w postaci złogów białkowych, takich jak zwyrodniałe lub martwe komórki, tkanki, blizny, ropnie, zakrzepy czy guzy, zamieniając je w glukozę.

Korzystny wpływ diety oczyszczającej na stan zdrowia

Dieta oczyszczająca, zwana także głodówką leczniczą, polecana jest wszystkim osobom pragnącym poprawić ogólny stan zdrowia, a także przyspieszyć metabolizm, obniżyć ciśnienie i poziom cukru we krwi. Udowodnione są przypadki osób zmagających się z wieloma chorobami i schorzeniami, które dzięki stosowaniu diety oczyszczającej powróciły do pełnej sprawności. Dieta oczyszczająca ma na celu usunięcie toksyn z organizmu, dlatego jest szczególnie polecana osobom z niską odpornością, zapadającym na infekcje bakteryjne, choroby skórne, schorzenia neurologiczne czy choroby endokrynologiczne. Nie zaleca się jej natomiast pacjentom zażywającym leki cytostatyczne, hormony sterydowe oraz chorującym na niewydolność wielonarządową czy nowotwory w zaawansowanym stadium. Diety oczyszczającej nie powinny stosować również kobiety w ciąży i okresie karmienia, małe dzieci oraz dziewczęta w okresie dojrzewania.

Dieta oczyszczająca jako sposób na samoleczenie organizmu

Dzięki temu, że dostarczamy organizmowi znacznie mniej energii, podczas trwania kuracji zaczyna się on żywić zalegającymi złogami, tkankami i martwymi komórkami. W ten sposób nasze ciało zostaje oczyszczone z toksycznych substancji i jednocześnie traci na wadze. Dieta oczyszczająca pozwala pozbyć się złogów białkowych i przemienić je w odżywczą glukozę. Organizm przechodzi jednocześnie w tryb samoleczenia. Wykonywane okresowo terapie głodowe to sposób na odkwaszenie oraz przyspieszenie tempa metabolizmu.

Dr Ewa Dąbrowska zwraca uwagę również na profilaktyczne aspekty stosowania diety odchudzającej. Korzystając z głodówek, zmniejszamy ryzyko infekcji i zachorowania na niektóre choroby, a także możemy łagodzić objawy innych dolegliwości – zwłaszcza alergii, migreny, łuszczycy czy trądziku. Z dobroczynnych właściwości kuracji może czerpać każdy (poza osobami chorymi na nowotwory, cukrzycę, zaburzenia psychiczne, kobietami ciężarnymi i karmiącymi matkami).