Dieta warzywno-owocowaPoczujesz się lepiej, jeśli tylko pozbędziesz się zbędnych kilogramów i oczyścisz organizm z toksyn. Jak jednak tego dokonać, aby nie odczuwać skutków ubocznych diety i nie głodzić się? Dieta warzywno-owocowa to najlepsze rozwiązanie.

Lecznicze warzywa i owoce w diecie

Zależnie od potrzeb i wskazań dieta oczyszczająca powinna być stosowana przez okres kilku dni do nawet kilku tygodni, jeśli zachodzi taka konieczność. W jadłospisie powinny znaleźć się niskoskrobiowe warzywa m.in. marchew, rzodkiewka, kalafior, kapusta, cebula, ogórki, pomidory, sałata. Drugim składnikiem diety warzywno-owocowej są świeże owoce. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybierać te o niskiej zawartości cukru. Szczególnie poleca się jabłka i grejpfruty.

Dieta warzywno-owocowa nie musi być nudna

Warzywa i owoce każdego dnia możesz spożywać pod różnymi postaciami. Jeśli lubisz pełne witamin napoje, przygotuj orzeźwiające soki. Wolisz pożywny posiłek, który nie obciąży żołądka, ale zapewni energię? W kilka minut pokroisz warzywa i ugotujesz pyszną zupę. Popołudniu możesz pozwolić sobie na owocowy deser. Bogactwo smaków i kolorów warzyw oraz owoców nie grozi nudą ani monotonnymi posiłkami w diecie.
Po każdym posiłku będziesz czuć się lepiej, pełen sił do działania. Wykorzystaj ten zastrzyk diety owocowo-warzywnej energii – zacznij biegać, pływać, jeździć na rowerze. Bądź aktywny, a przekonasz się, jak skuteczna jest dieta oczyszczająca, którą stosujesz. Mając kontrolę nad tym, co jesz, kontrolujesz swoje życie.

Czego unikać w diecie?

Aby dieta warzywno-owocowa zaowocowała lepszym samopoczuciem psychicznym i fizycznym oraz spadkiem wagi, podczas jej trwania należy wystrzegać się pewnych produktów spożywczych. Z naszej listy zakupowej, lodówki i szafek kuchennych powinny zniknąć m.in. kasze, makarony, chleb. Starajmy się unikać używek, a jeszcze lepiej postarać się zerwać w trakcie diety oczyszczającej z nałogiem picia czarnej kawy, mocnej herbaty, paleniem papierosów. O tym, że picie alkoholu jest niewskazane, raczej nie trzeba przypominać. Osoby, które na stałe przyjmują leki, powinny w trakcie kuracji być pod opieką lekarza.

Dieta warzywno-owocowa w profilaktyce

Dieta warzywno-owocowa może skutecznie pomóc w walce z wieloma chorobami, ale zdecydowanie nie jest przeznaczona jedynie dla osób zmagających się z problemami zdrowotnymi. A więc kiedy warto zmienić menu zgodnie ze wskazaniami Ewy Dąbrowskiej?

Zacznijmy od tego, że kuracja jest odpowiednia dla każdego, kto chce prowadzić zdrowy tryb życia. Jeżeli odżywiasz się tak jak większość ludzi, nieszczególnie przejmujesz się tym, co kupujesz w marketach i od czasu do czasu zaglądasz do fast-foodów, warto pomyśleć o zmianie na lepsze. Nawet jeśli nie czujesz jeszcze żadnych objawów chorobowych, pamiętaj, że profilaktyka jest znacznie tańsza, przyjemniejsza i skuteczniejsza od leczenia rozwiniętych schorzeń.

Dieta warzywno-owocowa dostarczy do Twojego organizmu niezbędne minerały i witaminy, których brakuje w żywności wysokoprzetworzonej. Dzięki temu zadbasz m.in. o prawidłowe działanie:

  • układu hormonalnego
  • układu nerwowego
  • układu immunologicznego

Te systemy mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. To oznacza, że dieta warzywno-owocowa będzie właściwym wyborem np. dla osób, które często czują się zmęczone. Jakość odżywiania ma bardzo duży wpływ na samopoczucie. Jeżeli kilka razy w tygodniu zdarza się, że brakuje Ci energii nawet wtedy, gdy jesteś wyspany i powinieneś być wypoczęty, problemem może być właśnie niezdrowe menu. Proponowana przez nas dieta bazująca na warzywach i owocach będzie znakomitym sposobem na zresetowanie organizmu – zostanie on oczyszczony z toksyn i odzyska naturalną równowagę. Następnie powinieneś wprowadzić stałe zmiany w codziennym jadłospisie, by utrzymać pozytywne efekty.

Umysł a dieta oczyszczająca

Dieta warzywno-owocowa może być również znakomitym rozwiązaniem dla osób zmagających się z bezsennością lub niską jakością snu. Jeśli często zdarza się, że budzisz się w nocy i nie możesz spać albo nawet osiem i więcej godzin w łóżku nie pozwala Ci poczuć się wypoczętym i zrelaksowanym – znów powodem może być brak podstawowych witamin i minerałów. Ich brak znakomicie uzupełnisz, układając menu, które zawiera dużo warzyw i owoców – zgodnie z zaleceniami Ewy Dąbrowskiej.

Oczyszczająca dieta może być również zbawienna dla pracy umysłu w trakcie intensywnej pracy. Odpowiednia dawka substancji odżywczych to właściwa praca układu nerwowego – Twój umysł będzie się w stanie mocniej skoncentrować. Prawdopodobnie zauważysz także poprawę pamięci, a po zakończeniu pracy wyciszenie i relaks przyjdą znacznie łatwiej.

Dieta owocowo-warzywna – przebieg kuracji

Co będzie się działo z Twoim organizmem, gdy postanowisz zastosować dietę warzywno-owocową? Na początek trzeba się przygotować na możliwość wystąpienia tzw. kryzysów ozdrowieńczych. Są to przejściowe stany, które mogą sprawić pacjentom pewien dyskomfort, wiążą się jednak z usuwaniem toksyn z organizmu i są elementem drogi, jaką powinien pokonać pacjent, by być zdrowszym. Wśród nieprzyjemnych efektów najczęściej pojawiają się bóle głowy, bóle brzucha, biegunka, bóle stawów, bezsenność oraz zawroty głowy. Rzadziej pojawiają się także zmiany skórne, osłabienie, nudności lub stany podgorączkowe.

Ewa Dąbrowska tłumaczy te efekty mobilizacją samoleczących mechanizmów organizmu. Takie efekty ustępują samoistnie i pacjent może swobodnie kontynuować dietę, ciesząc się coraz lepszym samopoczuciem. Niemniej, czasem u pacjentów warto zastosować środki wspomagające, takie jak lewatywa lub zabieg hydrokolonoterapii, które pozwolą na pozbycie się zaparć. Takie metody ułatwiają również usunięcie dużej ilości toksyn z organizmu.

Niektóre nieprzyjemne efekty diety owocowo-warzywnej mogą być także spowodowane przez wydajniejszą pracę układu immunologicznego. Mogą pojawić się zaczerwienienia, bóle, obrzęki czy dreszcze i gorączka. Wiążą się one z tym, że organizm walczy z utajonymi ogniskami bakterii. W tym wypadku również w większości wypadków następuje samoistna poprawa samopoczucia.

Przeciwwskazania do diety warzywno-owocowej

Dieta warzywno-owocowa może być stosowana u zdecydowanej większości pacjentów, istnieją jednak również schorzenia, które uniemożliwiają skuteczną kurację lub mogą sprawić, że dieta niskokaloryczna będzie szkodliwa. Do przeciwwskazań należą przede wszystkim niewydolność narządów oraz rozwinięta choroba nowotworowa. Przejście na proponowaną przez nas dietę nie jest zalecane również w okresie ciąży i karmienia. Nie należy wprowadzać takich zmian żywieniowych u małych dzieci oraz dojrzewających dziewcząt.

Ważnym przeciwwskazaniem do diety warzywno-owocowej jest też ciężka depresja oraz choroby wymagające stosowania leków, jakie hamują układ immunologiczny. Ponadto u niektórych pacjentów występuje silna reakcja stresowa po przejściu na dietę, co uniemożliwia uruchomienie mechanizmów samoleczących, więc zmiana nie daje optymalnych efektów. Dietę odradzamy również osobom, które przeszły transplantację narządów.