Oczyszczanie dietą dr Ewy DąbrowskiejSzybkie tempo życia, zanieczyszczenie powietrza, ciągły stres oraz nieprawidłowa dieta to codzienność wielu z nas. Długie godziny pracy sprawiają, że nie mamy czasu na prawidłowe odżywianie i często zamiast zbilansowanych posiłków na nasze talerze trafia fast food i inne niezdrowe jedzenie, które jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, miażdżyca, otyłość czy nadciśnienie. Nawet jeśli unikamy „śmieciowego jedzenia”, dostępna na rynku żywność jest tak przetworzona, że niemal pozbawiona cennych składników: błonnika, mikroelementów czy witamin.

Oczyszczanie dietą jako sposób na powrót do zdrowia

Dieta opracowana przez dr Ewę Dąbrowską to rodzaj głodówki leczniczej, która może być stosowana jako kuracja okresowa skuteczna w leczeniu wielu schorzeń. Udowodniono przypadki potwierdzające, że oczyszczanie dietą dr Ewy Dąbrowskiej pomogło uporać się z licznymi problemami zdrowotnymi m.in. nadciśnieniem, złymi wynikami krwi oraz innymi schorzeniami. Oczyszczanie dietą prowadzi do samoleczenia organizmu. W wyniku dostarczania niskokalorycznych posiłków organizm zaczyna szukać energii w zalegających martwych komórkach, tkankach, guzach i zakrzepach. Głównym paliwem dostarczającym energię do mózgu jest glukoza – w trakcie oczyszczania dietą dr Ewy Dąbrowskiej spożywanie glukozy drastycznie spada. Organizm przechodzi na „odżywianie wewnętrzne” polegające na zmianie w glukozę wszelkich złogów białkowych.

Na czym polega oczyszczanie dietą?

Podstawowym składnikiem diety są warzywa i owoce. Najlepiej jeśli spożywane są na surowo, ponieważ wtedy dostarczają najwięcej składników mineralnych. Zaleca się także jedzenie warzyw gotowanych, pieczonych czy duszonych. W czasie od kilku dni do kilku tygodni trwania oczyszczania dietą poleca się spożywanie roślin niskoskrobiowych i niskocukrowych oraz dostarczanie do organizmu małych ilości kalorii. Biorąc pod uwagę, że średnie dzienne zapotrzebowanie kaloryczne osoby dorosłej wynosi około 2000-2400 kalorii (w zależności od płci, wieku i aktywności fizycznej), podczas oczyszczania dietą dostarczamy o wiele mniej energii, co wpływa nie tylko na spadek masy ciała, ale także na wspomniany wcześniej proces samoleczenia.

Wskazania i przeciwwskazania do oczyszczania dietą

Oczyszczanie dietą dr Ewy Dąbrowskiej niej wskazane w przypadku osób przyjmujących leki hamujące układ immunologiczny tj. hormony sterydowe, cytostatyki, cierpiących na chorobę Adisona (agresywna niedoczynność nadnerczy), niewydolność wielonarządową, będących w zaawansowanym stadium raka, mających ciężkie stany depresyjne. Tego typu dieta nie powinna być stosowana  także przez kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią, małe dzieci i dziewczęta w okresie dojrzewania. Poza wyżej wymienionymi ograniczeniami, nie ma innych przeciwwskazań do zastosowania diety warzywno-owocowej.

Dietę warzywno-owocową (oczyszczanie dietą) poleca się jako sposób na ogólne wzmocnienie zdrowia, oczyszczenie organizmu ze złogów i toksyn, poprawę metabolizmu, wyglądu skóry oraz odmłodzenia, zwiększenia energii i wydolności psychofizycznej organizmu.